TOPlist

Květen - červen

Rzivost hrušně TOP TEN
  • Popis: Dvoubytná rez, na jalovcích (čínský, jeho kříženci a modrý) vytvářejí koncem dubna a v květnu hnědé, za vlhka rosolovité útvary, za sucha jsou rzivě hnědé, prášivé. Spory vzduchem přeneseny na hrušně, kde se vytváří žlutozelené, později oranžové, často červeně lemované skvrny, od konce srpna se vytváří na rubu listů pohárkovité bradavičky, které jsou zdrojem infekce pro jalovce.
  • Ochrana: Izolační vzdálenost min. 150 m, odstraňování napadených zduřelých větévek jalovců, při ošetřování x strupovitosti hrušní před květem a 1-2 x po odkvětu použít fungicidy se současnou účinností x rzím - Dithane DG Neotec, Delan 700 WDG, Talent. Stejnými přípravky lze v pol. srpna a září ošetřit (2-4 x) hostitelské jalovce (zabraní se nové infekci jehlic, na houbu ve dřevě neúčinkuje!).
kveten-cerven-001 
 kveten-cerven-002 Regulace plevelů v bramborách
  • Popis: Likvidace vzcházejících i vzešlých plevelů.
  • Ochrana:
  • Dvouděložné plevele - herbicid Sencor 70 WG, aplikace před vzejitím nebo po vzejití brambor (nižší dávky) - půdní, působí 2 měsíce, nepůsobí na vytrvalé plevele z oddenků.
  • Trávovité plevele, pýr plazivý -herbicid Targa Super 5 EC, aplikace dle růstové fáze trav (od 2. listů po konec odnožování). Je listový, působí pouze na vzešlé plevele.
Dřepčíci na brukvovité zelenině
  • Popis: Dřepčíci jsou 2-3 mm dlouzí brouci jednobarevně temně zbarvení nebo s podélnou žlutou páskou na krovkách. Nápadně silné zadní nohy jim umožňují skákat. Na horní straně listů vykusují jamky nebo okénka o průměru 1,5 - 2 mm. Poškozené vzcházející rostliny zeleniny i semenáčky hynou.
  • Ochrana: Ošetřujeme krátce po vzejití, důležité je ošetření za teplého a suchého počasí, kdy jsou brouci na rostlinách, které mohou být (rostliny) zničeny i během 1 dne. Je možné použít insekticidy Decis Mega nebo Karate se Zeon technologii 5 CS.
 kveten-cerven-003
 kveten-cerven-004 Septoriová skvrnitost listů hrušně
  • Popis: Na listech hnědé, okrouhlé nebo hranaté skvrny. Střed skvrn nekrotizuje a zbarvuje se světlešedě. Vznikají typické skvrny se světlešedým středem a výrazným hnědým lemováním. Houba přezimuje na napadených listech.
  • Ochrana: Zajistit vzdušnost porostu, likvidovat napadené opadlé listy. Letní ošetření proti strupovitosti hrušně fungicidem Talent.

Jsme na Facebooku

Hledat

Náhodný obrázek

Předpověd počasí

Platební karty

Platební karty, které přijímáme
logo-platebni-karty-01
logo-platebni-karty-02
logo-platebni-karty-03