TOPlist

Květen - srpen

 kveten-srpen-001 Mšice na ovocných dřevinách a okrasných rostlinách TOP TEN
  • Popis: U ovocných dřevin škodí mnoho druhů mšic. Mšice jabloňová (zeleně zbarvená) škodí na jabloních a hrušních. Sáním dochází ke svinování listů, zkrucování letorostů a předčasnému opadu plodů. Zkrabacení listů a následně pak jejich žloutnutí a červenání způsobuje m. jitrocelová (různě zbarvená), která škodí především na jabloních. Na broskvoních škodí m. broskvoňová (většinou zelená) a m. hnízdotvorná (různě zbarvené), které způsobují deformace a svinování listů. U slivoní podobné škodí m. slívová (zelená), bodláková (žlutá až hnědá) a švestková (zelená, pokrytá bílým, voskovým práškem), které mohou napadat i broskvoně a meruňky. M. třešňová (černá, lesklá) způsobuje zkroucení, zkadeření listů a deformace letorostů u třešní.
  • Ochrana: Ochranu provádíme při prvních výskytech mšic insekticidy Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, MšiceMolice STOP, Pirinor 50 WG, Decis Mega (mimo meruňku a broskvoň) RockEffect (i do angreštu a rybízu), Symfonie lesk 3 v 1 (okrasné), Reldan 22 (chryzantémy). Významné omezuje časné jarní ošetření proti přezimujícím škůdcům.
 
 kveten-srpen-002 kveten-srpen-003 
 kveten-srpen-004

kveten-srpen-005 

 kveten-srpen-006 Svilušky na ovocných dřevinách a okrasných rostlinách
  • Popis: Svilušky jsou roztoči o velikosti 0,4 - 0,7 mm, kteří žijí a sají především na spodní straně listů. Listy jsou pak drobně skvrnité, postupně nabývají světlého až stříbřitého zbarvení, později rezavě hnědnou a předčasně usychají. Po přemnožení mají stromy v následujících letech nižší výnosy a méně kvalitní plody. Na ovocných dřevinách se vyskytují především sviluška ovocná a sviluška chmelová (vytváří jemnou pavučinku), na okrasných rostlinách sviluška chmelová.
  • Ochrana: Ošetřuje se v době po odkvětu (obvykle polovina května), jestliže se zjistí 4-6 pohyblivých jedinců svilušek na jeden list. K ošetření jsou vhodné akaricidy Nissorun 10 WP, Vertimec 1,8 EC (okrasné) Sviluška STOP, RockEftect, Symfonie lesk 3v1 (okrasné).
 
 kveten-srpen-007

 kveten-srpen-008

 kveten-srpen-009 Třásněnky na okrasných rostlinách
  • Popis: Drobný štíhlý hmyz velikosti cca 1,5 mm (třásněnka skleníková, zahradní), 1 mm (třásněnka západní), křídla třásnitá s dlouhými, jemnými chloupky. Sají na listech, květech. Posátá místa jsou světlá, stříbřitá, žloutnou, zasychají. Typické jsou kupky černého trusu velikosti 0,5 - 1 mm.
  • Ochrana: Ošetřuje se při výskytu. K ošetření jsou vhodné přípravky Vertimec 1.8 EC, SpinTor, RockEffect a Symfonie lesk 3 v 1.
 kveten-srpen-010 Padlí révové
  • Popis: Patří mezi nejvýznamnější choroby révy vinné. Projevuje se bělavě moučnatými povlaky na letorostech, listech, květenstvích a hroznech, v důsledků poškození povrchových buněk postižené části šednou, dochází k redukcím růstu a k deformacím. Květenství sprchávají, mladé bobule zasychají. U větších bobulí dochází k praskání a vyhřeznutí semen. Choroba se šíří hlavně za vyšší nebo střídavé vlhkosti a za vyšších teplot.
  • Ochrana: U vinic, kde se padlí vyskytuje pravidelně, je nutné začít s chemickou ochranou již ve fázi 6 listů a tyto porosty ošetřit do květu dvakrát. Méně ohrozené porosty ošetříme poprvé před květem. Dále ošetřujeme v intervalu 5-14 dnů, podle ohrožení porostu a typu fungicidu až do fáze zaměkání bobulí. Registrované jsou účinné přípravky Kumulus WG, Quadris Max, Talent, Karathane New, IQ-Crystal a Zato 50 WG.
 
 kveten-srpen-011  kveten-srpen-012

Jsme na Facebooku

Hledat

Náhodný obrázek

Předpověd počasí

Platební karty

Platební karty, které přijímáme
logo-platebni-karty-01
logo-platebni-karty-02
logo-platebni-karty-03